Branża stalowa cierpi na niedobór pracowników

Mimo iż koniunktura na rynku stali napawa optymizmem, a dystrybutorzy i przetwórcy mają powody do zadowolenia odnośnie zamówień, coraz bardziej brakuje rąk do pracy.

Z problemem niedoboru pracowników, szczególnie produkcyjnych i wysoko wyspecjalizowanych, musi sobie radzić wiele sektorów polskiej gospodarki, nie tylko branża stalowa. Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badania w przedsiębiorstwach, z których wynika, że w najbliższym czasie problem braku pracowników ma się pogłębiać. To druga, po kosztach zatrudnienia, największa bariera z jaką muszą sobie radzić obecnie przedsiębiorstwa.

stal

Niedobór pracowników w branży stalowej. Czy są jakieś rozwiązania?

Na ten temat wypowiedziała się Prezes Zarządu Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, Iwona Dybał, która mówi, że obecnie w gospodarce pełne zatrudnienie staje się ogromnym wyzwaniem. Problem może się powiększać z czasem. Już teraz firmy osiągają maksimum swoich możliwości w tym aspekcie. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wynika, że w latach 2015-2020 ubędzie blisko 590 tys. osób w wieku produkcyjnym. Roczniki z wyżu demograficznego z lat 50-tych opuszczają rynek, natomiast roczniki z niżu lat 90-tych dopiero na niego wchodzą. Sytuacja ma być trudna w 2030 roku, gdzie firmy będą miały problem ze znalezieniem co piątego pracownika.

„Nasza branża, jak wiele innych z sektora produkcji i przetwórstwa, czeka na takie rozwiązanie, które zapewnią stabilny napływ siły roboczej. Choć na razie mamy jedynie wyznaczone kierunki, według zapowiedzi ministerstwa do połowy 2018 roku mamy poznać kompleksowy plan działania i szczegółowe rozwiązania wypełniające te priorytety. Mając na uwadze istotę problemu, warto śledzić z uwagą prace w tym obszarze” – pisze Iwona Dybał.

stal

Rozwiązaniem może być zatrudnienie pracowników spoza Polski. Obecnie polskie firmy chętnie zatrudniają Ukraińców, można ich spotkać w co dziesiątej polskiej firmie. Na polskim rynku przebywa około 1 miliona pracowników ze wschodu. W przyszłości Polska będzie ich potrzebować jeszcze więcej, gdyż aktywizacja osób bezrobotnych i biernych zawodowo polskich obywateli może nie wystarczyć. Trwają przygotowania do opracowania polityki migracyjnej, która pomoże rozwiązać problem niedoboru pracowników i będzie dostosowana do priorytetów rynku pracy.

Źródło: puds.pl