KE nałożyła kolejne cła antydumpingowe

Na początku października Komisja Europejska podjęła decyzję odnośnie ceł antydumpingowych. Objęły one również wyroby żeliwne i stalowe z Brazylii, Iranu, Rosji i Ukrainy.

Decyzja KE to odpowiedź na skargę, złożoną przez Europejskie Stowarzyszenie Hutnictwa Stali „Eurofer”, która rozpoczęła dochodzenie antydumpingowe dla wyrobów płaskich walcowanych na gorąco z żeliwa, stali niestopowej i stali stopowej, importowanych do krajów Unii Europejskiej. Napływ tańszych produktów zagrażał rynkom Wspólnoty, szczególnie brytyjskiemu i polskiemu. Brytyjczycy borykali się z dużą ilością stali po dumpingowych cenach z Chin, a Polacy – z Białorusi i Rosji.

Dochodzenie przeprowadzone przez Komisję wykazało, że stal z Rosji i Ukrainy trafiała na rynki Unii przez szwajcarskich pośredników. Jej wycena była natomiast zaniżona. Teraz walcowane produkty, pochodzące z tych krajów, będą objęte cłami wynoszącymi od 17,6 do 96,5 euro za tonę.

Informacja ta cieszy polskich przedsiębiorców, którzy ze względu na podatki, opłaty za emisję CO2 czy koszty środowiskowe, nie byli w stanie zaproponować konkurencyjnych cen. Na zmianie stracą natomiast mniejsi producenci produktów ze stali, dla których wyroby walcowane na gorąco stanowią główny materiał do produkcji.

 

Źródło: Bankier.pl