Rodzaje blach konstrukcyjnych – różnice i zastosowanie

Blachy są wykorzystywane do prac konstrukcyjnych i produkcyjnych, znajdując szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. W zależności od ich funkcji, można wybrać blachy gorącowalcowane, zimnowalcowane albo blachy ocynkowane ogniowo. Każda z nich różni się grubością materiału, rodzajem powierzchni oraz trwałością.

Blachy gorącowalcowane

Blachy walcowane na gorąco wykazują bardzo dobre właściwości spawalnicze, umożliwiające dalszą obróbkę, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie oraz przemyśle maszynowym. Można je poddawać dalszym procesom walcowania i rekrystalizacji, a także dodawać do nich kolejne stopy.

blachy konstrukcyjne

Blachy zimnowalcowane

Wymagają mniejszego zużycia energii niż blachy walcowane na gorąco, a przy tym wykazują znacznie większą plastyczność i trwałość. Są one także cieńsze, przez co zapewniają znacznie lepszy efekt estetyczny. Z tego powodu blachy zimnowalcowane są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym oraz w branży budowlanej. Ich matową powierzchnię można poddać dalszej obróbce, aby zapewnić bardziej gładki efekt.

blachy konstrukcyjne

Blachy ocynkowane ogniowo

Proces cynkowania ogniowego powoduje, że na powierzchni blachy pojawia się powłoka, która ją dodatkowo zabezpiecza i uodparnia na działanie czynników atmosferycznych. Ze względu na swoją wytrzymałość i najwyższą jakość, blachy ocynkowane ogniowo stosowane są w licznych branżach, m.in. w przemyśle samochodowym, produkcji rur, izolacji i kanałów wentylacyjnych, konstrukcjach drzwi czy produkcji sprzętów domowych.