Największe stalowe konstrukcje na świecie

Stal znalazła szerokie zastosowanie w nowoczesnym budownictwie i architekturze. Przy jej użyciu powstało wiele imponujących budowli i konstrukcji, które ciągle nas zadziwiają. Oto kilka z nich.

Wieża Eiffla w Paryżu

Numer 1 w tym zestawieniu to dobrze znana budowla z Paryża, która w latach 1889-1930 była największym budynkiem na świecie. Ta ażurowa konstrukcja kratowa zmieniała swoją wysokość ze względu na różne wysokości anteny montowanej na samej górze. Obecnie jej wysokość wynosi ok. 324 m, co jest odpowiednikiem ok. 81 pięter w zwykłym budynku. Waży 10 tys. ton i co siedem lat zużywanych jest 50 ton farby, aby ją odmalować. Konstruktor wieży, Gustaw Eiffel, stworzył ją przy okazji Wystawy Światowej w Paryżu. Konstrukcja miała pokazać możliwości Francji. Po wystawie planowano jej rozebranie, ale nigdy do tego nie doszło. Od samego początku budzi różne emocje wśród mieszkańców Paryża, ale jedno jest pewne – z pewnością przypadła do gustu turystom. Do tej pory odwiedziło ją już ponad 200 mln osób.

największe konstrukcje stalowe

Maszt Radiowy w Konstantynowie

Liczący 646 metrów maszt powstał w 1974 r. Wysokością pobił go dopiero wieżowiec Burdż Chalifa w 2008 r. Konstrukcja nie przetrwała jednak do dzisiejszych czasów. Zaledwie 17 lat po jej zbudowaniu, w trakcie rutynowych prac konserwacyjnych, zawaliła się w wyniku błędu człowieka.

największe konstrukcje stalowe

Burdż Chalifa w Dubaju

Wieża licząca 169 pięter o wysokości 828 metrów naprawdę robi wrażenie. Nie tylko wysokością, ale również swoim przepychem. Koszt jej wybudowania wyniósł 1,5 miliarda dolarów. Wyglądem nawiązuje ona do kwiatu pustyni oraz architektury islamu. W środku budowli znajdują się luksusowe apartamenty, biura oraz najwyżej położony taras widokowy.

największe konstrukcje stalowe

Tropical Island pod Berlinem

Sztuczna wyspa naszych zachodnich sąsiadów i miejsce docelowe licznych turystów nie tylko z Polski i Niemiec powstała na terenie dawnego lotniska, służącego w latach 30. w Luftwaffe. Kubatura tego miejsca wynosi 5,5 mln m3, ale tym, co wyróżnia tę konstrukcję spośród innych, większych od niej jest brak podpór i filarów. Tropical Island jest zatem największym w żaden sposób nie podpartym budynkiem na świecie.

największe konstrukcje stalowe

Wiadukt Millau we Francji

Wiadukt w ciągu autostrady A75 usytuowany nad doliną rzeki Tarn stanowi najwyżej położony fragment drogowy na świecie. To wszystko dzięki filarowi, znajdującego się w jej konstrukcji. Liczy on 342 metry i jest najwyższą taką konstrukcją na globie. Osoby, wybierające się w podróż przez wiadukt, muszą liczyć się z opłatami, jednak most to kilkakrotnie razy krótsza trasa od tej prowadzącej przez dolinę.

 

największe konstrukcje stalowe