Lekkie produkty stalowe coraz bardziej popularne
Branża motoryzacyjna i budowlana doceniają właściwości stali, która z jednej strony oferuje możliwość tworzenia lżejszych konstrukcji, a z drugiej – zapewnia niezwykle wysoką wytrzymałość.
Wyższe normy szansą dla stalowego przemysłu
Ograniczenie emisji dwutlenku węgla to dążenie zauważalne nie tylko wśród producentów samochodów, ale przede wszystkim w ustawodawstwie. Zarówno Unia Europejska, jak i rządy poszczególnych krajów, chcą walczyć z zanieczyszczeniami, do czego dodatkowo zobowiązują je międzynarodowe umowy. Dlatego wprowadzenie rygorystycznych norm dotyczących spalania jest tylko kwestią czasu. Z drugiej strony, coraz większy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo i używanie wytrzymałych materiałów. Odpowiedzią na te zmiany jest zastosowanie stali, która może „odchudzić” produkowane samochody oraz zapewnić trwałość elementom zewnętrznym i wewnętrznym. Możliwe jest w ten sposób ograniczenie wagi pojazdu i zmniejszenie spalania. Taki zabieg jest szczególnie ważny w przypadku aut elektrycznych, które potrzebują więcej energii przy większym obciążeniu.
Stal zamiast betonu
Z podobnymi wyzwaniami mierzy się budownictwo, którego udział w emisji dwutlenku węgla wynosi aż 43%, czyli ponad połowę więcej niż w przypadku branży motoryzacyjnej. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom takim, jak stalowe belki stropowe firmy budowlane mogą przyspieszyć budowę i zredukować jej koszty nawet o 12%. Technologia ta zmniejsza również masę budynku o połowę, co z kolei obniża koszt fundamentów i potrzeby transportowe.
Wyzwania przemysłu stalowego
Zmieniające się normy, przepisy i wymogi sprawiają, że branża przemysłu stalowego stoi przed nowymi wyzwaniami. Nowe materiały, domieszki i sposoby obróbek mogą oferować zupełnie nowe właściwości, dostosowane do potrzeb różnych branż. Producenci zdają sobie z tego sprawę i coraz częściej zwracają się ku nowym możliwościom. Dla przemysłu stalowego to wielkie wyzwanie, ale również ogromna szansa, którą warto wykorzystać.