Spadek eksportu stali z Chin

Pierwszy raz od 7 lat eksport stali z Chin spadnie w porównanie do ubiegłego roku. Statystki po 11 miesiącach wskazują zmniejszenie ściąganego towaru o 1%.

Przyczyną spadku eksportu chińskiej stali jest sytuacja na lokalnym rynku, gdzie znacznie wzrosło zapotrzebowanie na wyroby ze stali. Wraz z rosnącym popytem, podniesiono także ceny, które przestały być atrakcyjne dla odbiorców w Europie.

Zagrażający eksport stali z Chin

To dobra wiadomość dla polskich producentów, których od dłuższego czasu martwiła konkurencja ze strony krajów spoza Unii Europejskiej. Doszło do sytuacji, w której Komisja Europejska nałożyła cła antydumpingowe na import wybranych chińskich rur i przewodów rurowych.

Hutnicza Izba Przemysłowo–Handlowa zaznacza, że rodzima produkcja stali i wyrobów stalowych jest w stanie zaspokoić popyt. Działania konkurencji ze Wschodu ograniczają dostawy krajowe, a tym samym niekorzystnie wpływają na polski przemysł. Specjaliści z branży w całej Europie apelują o podjęcie działań, które pozwolą na wykorzystanie lokalnego potencjału zamiast zastępowania go wschodnimi produktami.

Nowość na chińskim rynku: gracz nr 2 na świecie

Po połączeniu dwóch chińskich stalowych koncernów (Baosteel Group oraz Wuhan Iron and Steel Corporation) powstała firma Baowu Steel Group, która pod względem produkcji ustępuje tylko światowy lider ArcelorMittal z siedzibą w Luksemburgu.