Rury OCTG – zastosowanie i właściwości

Ropa naftowa jako surowiec przemysłu chemicznego napędza światową gospodarkę. Jej złoża często są połączone ze złożami gazu ziemnego, dlatego do ich wydobycia często jest używany podobny sprzęt.

Zastosowanie rur OCTG

Ze względy na swoje właściwości łatwopalne ropa naftowa i gaz ziemny mogą być wydobywane tylko przy użyciu specjalnych rurociągów. Do tego celu służą rury OCTG, które po kolei wpuszcza się do odwiertu. Rury wydobywcze i okładzinowe wykonane zgodnie z normą API 5CT i gwintowane według normy API 5B mogą być stosowane w przemyśle wiertniczym. Cechą charakterystyczną tych rur są ich zakończenia. Z jednej strony znajduje się czop z gwintem zewnętrznym, a z drugiej mufa z gwintem wewnętrznym. Odpowiednio połączone i zabezpieczone odcinki trafiają w głąb odwiertu i przewodzą surowce.

octg_tubings_new_parallax_bw

Rury wydobywcze

Rury okładzinowe a rury wydobywcze

W zależności od potrzeb rury okładzinowe mają różną średnicę zewnętrzną (od 127 mm do 473,1 mm) oraz połączenia gwintowe (S – okrągły krótki, L – okrągły długi, B – trapezowy, HC – gazoszczelne typu New Vam). Rury OCTG są także dostępne w kilku długościach (I – od 4,82 m do 7,62 m, II – od 7,62 m do 10,36 m, III – od 10,36 m do 14,63 m). Rury wydobywcze cechują się mniejszym zakresem długości (R1 – od 6,10 m do 7,32 m oraz R2 – od 8,53 m do 9,75 m) i średnicą zewnętrzną (od 60,3 mm do 114,3 mm). Jaka jest między nimi różnica? Rury wydobywcze znajdują się wewnątrz rur okładzinowych, zaś przestrzeń między nimi jest wypełniona cieczą. W trakcie eksploatacji może dojść do korodowania rur, dlatego należy je odpowiednio zabezpieczyć, a zużyte części koniecznie wymienić.

Najlepszy wybór

Tylko sprawdzone, certyfikowane materiały mogą zapewnić bezpieczeństwo podczas prowadzenia odwiertów i wydobywania substancji łatwopalnych, dlatego w ofercie Gazstal S.A. znajdują się produkty wyłącznie od wiodących i godnych zaufania producentów polskich i zagranicznych. Poszukujesz rur OCTG? Skontaktuj się z nami.